Menemen Gezilecek Yerler

Menemen Gezilecek Yerler

Menemen Gezilecek Yerler Neresi?

Adeta bir cennet köşesi olan Türkiye, gezilecek pek çok rotası ile yerli ve yabancı her türlü turistlerin ilgisini çekiyor. Ege’nin güzide kentlerinden birisi olan Menemen, doğal alanları ve tarihi yapıları ile de oldukça ilgi çekiyor.

Menemen’den kısaca bahsedersek bu ilçe, İzmir’e yaklaşık 36 kilometre uzaklıkta olan bir yerleşim yeri. Sanayiye ağırlık verilerek gelişme gösteren bu bölgede meşhur menemeni yemeden gitmek olmaz. Tarihi incelediğimizde pek çok medeniyete ev sahipliği yapan Menemen’de çeşitli tarihi yapılar yer alıyor. Menemen gezilecek yerleri şu şekidle listeleyebiliriz.

Taşhan

Menemen’in en ünlü tarihi eserlerinden birisi olan Taşhan, Türk ile İslami mimari özelliklerinden yararlanmış bulunuyor. Üst katında 24 adet oda bulunan bu bölgede ticaretin merkezi konumuna gelmiş bu yapı, pek çok ticari ilişkinin gelişmesini de sağlamıştır. 1997 yılında restore edilen bu yapı, günümüzde turistlerin uğrak noktası haline gelmiş bulunuyor.

Menemen Gölpark

Gölün etrafına kurulmuş olan bu park, ilgi çekici tasarımı ve güzel doğası ile insanları etkisi altına alıyor. Ege Bölgesi’nin en büyük doğal göl olma özelliğini taşıyan bu bölge, 170.000 metrekareye yakın bir alanda yer alıyor. İnsanların yararlanması için parkın çevresinde yer alan birçok işletmenin yanı sıra bu bölgede kır düğünü yapmak da mümkün.

Ermeni Kilisesi

Menemen’in ilçe merkezinde yer alan Ermeni Kilisesi’nin 19. yüzyılda inşa edildiği tahmin ediliyor. 1922 yılına kadar aktif olarak kullanılan kilise, Ermenilerin bu bölgeden ayrılması ile birlikte bir süre askeri depo amaçlı kullanılan bu yer günümüzde turistik bir yer haline döndürüldü.

Papazın Evi

Menemen gezilecek yerler arasında yer alan İtalyan bir mimar tarafından 1908 yılında inşa edilen bu bina, 2 katlı olarak yer almaktadır. Oldukça farklı bir tasarıma ait bu bina, Menemen ilçesinin ilk askerlik şubesi olarak da görev yapmış bulunuyor. Günümüze kadar dayanıklılığını koruyarak gelen bu yapı, şehir merkezinde yer almaktadır.

Şehit Kubilay Anıtı

23 Aralık 1930 tarihinde Menemen’de askerlik yapan yedek subay Mustafa Fehmi Kubilay ve Hasan ile Şevki adındaki iki bekçi, Cumhuriyet karşıtı ayaklanmanın ardından şehit edilmiştir. Bu olaydan sonra bölgeye Şehir Kubilay Anıtı yapıldı.

Zaman kaybetmeden https://www.bungalow.com.tr/ adresi üzerinden rezervasyonlarınızı tamamlayabilirsiniz. Sitemiz lüks villaların ve evlerin çok uygun fiyatlarla kiralanmasını sağlayan ve her yıl binlerce kişinin ziyaret ettiği bir adrestir. Siz de sitemizin tüm avantajlarını kullanmaya başlayabilirsiniz.

Ayrıca bizim instagram’dan takip ederek kampanyalı kiralık villa ilanlarına bakabilirsiniz. Kampanyalı kiralık villa ilanları için bizi @egevilla.tr  kullanıcı adıyla instagram’dan takip edebilirsiniz.