Marmaris Gezilecek Yerler

Ege ve Akdeniz’in kesişmekte olduğu noktada yer alan ve bir liman şehri olan Marmaris, Muğla iline bağlı bir tatil kasabasıdır. Dünyanın pek çok yerinden yılda yaklaşık 4 milyon ziyaretçiyi ağırlamakta olan Marmaris nüfusu ise 92 bine yakın. 3-4 gün içerisinde gezebileceğiniz bir yer olan sahil kasabası, sahip olduğu doğal güzellikleriyle bütün turistleri kendisine hayran bırakmayı başarıyor. 

Adeta gizli cennetlerinden olan koylarını görmek ve tarihi yerlerini gezebilmeniz için günde pek çok kez tekne turları düzenleniyor. Her gün sahilden hareket ederek koy koy gezip, yaz tatilinizin tadını çıkarabilme şansına sahipsiniz. Peki Marmaris’te gezilecek yerler nereler?

Marmarisde tatil için nerelere gitmek gerekiyor? İşte Marmaris’e giderseniz, mutlaka görmeniz gereken başlıca yerler.

marmaris

Marmaris Müzesi ve Kalesi

  • M.Ö. 1044 yılında İyonlar tarafından inşa edilmiş ve ardından da Büyük İskender’in yenilemiş olduğu yönünde birtakım söylentilerin olduğu, fazlasıyla önemli tarihi değere sahip bir kaledir. 
  • Kanuni Sultan Süleyman döneminde de Rodos seferinin öncesinde yenilenmiş ve genişletilmiştir. 
  • I. Dünya Savaşı sırasında ise Fransız donanmasının atmış olduğu toplar nedeniyle çok büyük zarar görmüştür. Bu yüzden de 1990 senesinde restore edilmiştir.
  • Kale ayrıca 2 tane arkeoloji, bir tane de etnografya galerisine ev sahipliği yapmaktadır.
  • Kalenin geri kalan bölümlerinde de yine sanat galerileri yer almaktadır. 
  • Arkeoloji kısmında; Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerinden kalma pek çok parça sergilenmektedir. 

Marmaris Eski Çarşı

Marmaris tatil dendiği zaman akla ilk gelen yerlerden bir tanesi elbette Eski Çarşı’dır. İstanbul’un Kapalı Çarşı mimarisinden etkilenilmiş ve ona benzer bir şekilde inşa edilmiş olan Eski Çarşı’ya mutlaka yolunuz düşmeli. 

Peki neden Eski Çarşı’ya gitmelisiniz? Bu tarihi Eski Çarşı’da çok keyifli saatler geçirebilme imkânınız var. Oldukça özel ürünler satan dükkanlardan alışveriş yapmak size gerçekten iyi hissettirecektir.

Marmaris Milli Gönnücek Parkı

Marmaris tatil açısından görülmeye değer bir başka yer ise; Gönnücek Parkı. Muğla il sınırları içerisinde yer almakta olan bir parktır ve 1996 senesinde milli park ilan edilmiştir. Kendine özgü bir orman topluluğu ile ün kazanan bu bölgede yetiştirilmekte olan Sığla ağacından elde edilen yağlar; çeşitli ilaçların üretiminde ve parfümeri sanayisinde kullanılmaktadır. Yalnızca ormanlık alanı değil denizi de görülmeye değer olan bu parkın korunması biyoçeşitlilik için de fazlasıyla büyük bir önem arz etmektedir. 

TURGUT ŞELALESİ
Turgut Köyü’nün içerisinde yaklaşık dört metrelik bir yükseklikten akmakta olan Turgut Şelalesi, kavurucu yaz sıcaklarında bile fazlasıyla serin olan bu bölgenin tek şelalesi değil. Soğuk suyu ve yeşil doğası ile turistlerin en uğrak noktalarından bir tanesi haline gelmiştir. 

İÇMELER PLAJI
Merkeze yakın olması nedeniyle Marmaris’in belki de en fazla tercih edilen plajı, İçmeler Plajıdır. Denizin inanılmaz berraklığı ve dinginliği eşliğinde harika bir deniz keyfi yapabilirsiniz.

KIZKUMU PLAJI
Orhaniye‘nin en çok ziyaret edilen noktalarından olan Kızkumu Plajı, Marmaris geziniz esnasında mutlaka görmeniz gereken bir yer. Bu güzeller güzeli plaj, ismini Bybassos Kralı’nın kızının anlatıldığı hikâyeden almaktadır.

CENNET ADASI KOYU
Cennet Adası esasında Marmaris Koyu’na fazlasıyla yakın bir yarımada olarak ziyaretçileri karşılıyor. Denizinin muazzam renginin turistleri cezbettiği bu yarımada, koy gezi teknelerinin de gezileri esnasında en sık uğradıkları yerlerden bir tanesi.

KUMLUBÜK KOYU
Marmaris’teki en güzel koylardan bir tanesi de Kumlubük Koyu’dur. Kumsalı çakıllı olan bu plajda denizin maviliği insanı büyük bir huzura sürüklüyor.

FOSFORLU MAĞARA
Cennet Adası üzerinde bulunmakta olan Fosforlu Mağara, ziyaretçileri görmeden geçmediği bir nokta. Denizin renginin mağara yansıması ile birlikte oluşturduğu fosfor rengi, ona bu ismi vermiş. Ancak ne yazık ki buraya karadan ulaşım yok; bu mağaraya yalnızca Marmaris’in çeşitli noktalarından kalkmakta olan tekne turları ile gidilebiliyor.

Marmaris Kiralık Villa İlanları : https://www.bungalow.com.tr/kiralik-villa/marmaris/

Wikipedia
Marmaris, batısında Datça Yarımadası ve Kerme Körfezi, kuzeyinde Ula, doğusunda Balan Dağı, Karadağ ve Günlük Tepeleri ile güneyinde Akdeniz ile çevrilidir. Körfezin önünde kıyıya ince bir dille bağlı olan Adaköy, onun önünde Sedir Adası, Keçi Adası ve Güvercin Adası bulunur. Kentin en eski kısmı denize doğru uzanmış bir tepe üzerine kurulu olan Kale Mahallesidir. Marmaris daha sonra eteklere doğru ve kıyı boyunda gelişmiştir. Hava ulaşımının yapıldığı Dalaman Havaalanı sadece bir saat uzaklıktadır. Rodos ise sadece 45 dakika uzaklıktadır.
Devamı : https://tr.wikipedia.org/wiki/Marmaris