Fethiye Kesinlikle Yapılması Gereken 5 Aktivite

Fethiye Yapılması Gereken 5 Aktivite

Fethiye, Aktivite tatili için en iyi bölgelerde biridir. Daha çok sakin bir tatil isteyenlerin uğrak noktası olan Fethiye son zamanlarda aktiviteleri ile alternatif turizme’de katkı sağlıyor. İşte fethiye’ye geldiğinizde yapabileceğiniz 5 Aktivite :

Fethiye Yapılması Gereken 5 Aktivite

Ölüdeniz Tekne Turları

Fethiye Ölüdeniz ’de tekne turu yapmak her yaşa ve her zevke uyan bir aktivitedir. Fethiye de bulunan Hristiyan tarihini temsil eden kalıntılar ile birlikte St. Nicholas Adası ve birçok farklı ve çok özel kelebek türlerini görebileceğiniz Kelebekler Vadisi bulunmaktadır. Bu tur sayesinde Akdeniz’inharika mavi suyunun tadını çıkaracaksınız.

12 Ada Turu

Fethiye’nin birbirinden eşsiz koy ve adalarını gezebileceğiniz 12 ada turu sizleri akdenizin benzersiz güzellikleri ile tanıştıracak. Bunlardan bazıları; Yassıca adaları, Tersane adası, Kızıl ada gibi çeşitli adalardır. Ada turlarında adayı keşfedip doğa yürüyüşleri yapabilirsiniz.  Bazı turlarda yüzme molaları verilir bu molalarda yüzebilir, güneşlenebilir ve adayı gezebilirsiniz.

Fethiye Rafting

Tatilinizde aksiyon ve macerayı seviyorsanız bu aktivite tam size göre. Rafting en adrenalin dolu sporlardan biridir ve maceraperest kişiler tarafından oldukça fazla tercih edilir. Fethiye de sıcaklık elli dereceyi bulduğunda rafting yaparken kendinizi soğuk sulara bırakmak sizi bunaltıcı sıcaklıktan uzaklaştıracak ve eğlenceye doyuracak. Rafting Dalaman çayında yapılıyor, Dalaman çayı berrak suyu ve çevresinde yer alan ormanlarla biliniyor. Harika bir doğanın keyfini sürerken eğlenmek de size kalıyor. Fethiye tatilinizi rafting yapmadan tamamlamamanızı öneririz.

Tüplü Dalış

Fethiye’de yapılacak en sıra dışı aktivitelerden biri de tüplü dalış. Ölüdenizin berraklığı ve temizliği eşliğinde keşifler yapabileceğiniz bir aktivite olan tüplü dalış sizi doğanın güzellikleriyle tanıştırıyor. Farklı dalış noktalarında, su altı mağaralarında, resiflerde ve adalarda keşifler yapmanız mümkün. Bu aktiviteyi hamile olanlar, astım hastaları ve panikatak hastaları yapamıyor maalesef. Bu şartlar dışında olan kişiler tüplü dalışa uygundur.

Ölüdeniz ‘de Yamaç Paraşütü

Ölüdeniz sakin ve temiz suyu ile birlikte harika manzarasıyla da bilinir. Ölüdeniz üzerinden yapabileceğiniz yamaç paraşütü sizi doğal güzelliklerle rahatlatacaktır. Yamaç paraşütü adrenalin de salgılamanıza neden olacaktır. Eğer adrenalin içeren aktivitelerden hoşlanıyorsanız ilk denemeniz aktivitelerden biri olabilir. Yamaç paraşütü profesyonel ekiplerce yürütülen bir çalışma ile yapılmalıdır. Güvenlik bu aktivitede en önemli adımdır.

Fethiye’de Gezilecek En İyi 3 Tarihi Mekân

Önemli turizm merkezlerinden bir olan Fethiye, Muğla’ya bağlı ilçelerden biridir. Fethiye’nin tarihi yerleri nereleridir dediğinizi duyar gibiyim. Gelin size bunların birkaçından bahsedeyim.

Türkiye’nin en güzel denizlerinden biri olan Ölüdeniz ’den ülkemizin ilk ve en uzun mesafeli yürüyüş yolu olan Likya Yolu’na, Rodos Şövalyelerinin yaşadığı yer olan Şövalye Adası’ndan, güzel coğrafyasıyla pek çok güzelliği olan Kelebekler Vadisine sahip. Bunların dışında doğasıyla sizi hayran bırakan kendisine has plajları, koyları, adaları var. Gezilecek yerlerinden bir kaçı hakkında bilgi verelim

Ölüdeniz; Antik zamanlarda “Işık ve güneş diyarı” diye bilinen bu yer dünyanın en güzel plajlarından biri. Dünyaca bilinen pek çok dergide ve listelerde adından söz ettiriyor. Turkuaz ve mavi rengi ile bütün gün güneşin ve denizin keyfini çıkaracağınız bir yer. Hemen yanında uzanan kumsal Belceğiz Plajı, masmavi ve berrak denizi en gözde plajlarından biridir. Çok sayıda pansiyon, apart, otel, butik otel, kafe ve restoranı olan bu yer başlı başına bir tatil noktasıdır.

Kelebekler Vadisi;  Babadağ’ın eteklerini süsleyen bu vadi endemik bitkileriyle ünlüdür. Ülkemizin 10 doğal güzelliklerinden biridir. Ülkemizde ki doğa ve kamp için en önemli adreslerden biridir. Adını ise bünyesinde bulundurduğu seksenden fazla kelebek türünden almaktadır. Tabi gidince her yerde uçuşan kelebekler göreceğiz diye beklemeyin, sezon zamanı vadinin derinliklerinde bulunan nehir ve şelalelerin etrafında görülebiliyor. Buraya Ölüdeniz’den kalkan tekneler ile gidilebiliyor.

Kabak Koyu; Son zamanlarda gençlerin arasında yıldızı en parlayan yerlerden biridir. Neredeyse 200 metre uzanan koya sahiptir. Ölüdeniz’e 17 km mesafede bulunan koy, üç tarafı dağlarla çevrili kanyon tarzında derin bir vadidir ve bu vadi denize açılan kumsaldan oluşmaktadır. Ölüdeniz’de düzenlenen özel turlarla gidiliyor. Belli bir yere kadar karadan da gidilebiliyor ancak belli bir noktadan sonra yürümeniz gerekiyor.

Gemiler Adası; Ölüdeniz koyundan sonra ki en büyük ve güzel ikinci koydur. Eski adı Aya Nicola olan bu yer bahsettiğimiz ilçeye 9 km uzaklıktadır. Kumsal, çam ve zeytin ağaçlarıyla çevrili olan bu ada freskleri bozulmamış, Erken Hristiyanlık ve Bizans dönemi kilise kalıntılarına sahip.

Fethiye’nin gezilecek yerleri bunların dışında birçok tarihi yerleriyle de mevcut. En iyi 3 tarihi mekânından bahsedelim.

Tlos Antik Kenti;  Ksonthos Vadisi’nde tarihi 11 bin yıl öncesine dayanan, ilçenin 42 km doğusunda bulunan antik kenttir. Bozulmadan günümüze kadar gelmiş Akropol ve doğa ile iç içe olan bu yer Kanatlı Pegasus’un da yaşadığı yer olarak da bilinir. Geçici olarak UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer alır. Hititlerin Dlawa diye adlandırdıkları Likya’nın 19. Yüzyıla kadar yaşadığı en eski yerleşim yerlerinden biridir.

Amintas Kaya Mezarları; Statü olarak yüksek kişiler için yaptırılan bu mezarlar Fethiye’nin büyüleyici noktalarından biridir. Doğal oluşum olan kayaların oyulmasıyla yapılan bu mezarlara basamaklar sayesinde yaklaşabilirsiniz. Amintas mezarların en görkemlisi ve en etkileyici olanıdır. Kime ait olduğu bilinmeyen bu mezar büyüklüğü ve ihtişamı nedeniyle dönemin en önemli kişilerinden birine ait olduğu sanılmaktadır.

Fethiye bölgesinde kiralık villa ve kiralık apart ilanlarına bakmak için https://www.bungalow.com.tr/kiralik-villa/fethiye/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıca bizim instagram’dan takip ederek kampanyalı kiralık villa ilanlarına bakabilirsiniz. İnstagramdan bizi @egevilla.tr  kullanıcı adıyla takip edebilirsiniz.