Ayvalık’ta Gezilecek Yerler

Ayvalık’ta Gezilecek Yerler

Ayvalık Balıkesir ‘in en sevilen ilçelerinden biri olması ile biliniyor. Yemyeşil ormanları, tertemiz mavi suyu ve taş evleri ile yerli ve yabancı ziyaretçilerin dikkatini çekiyor. Ayvalık Balıkesir ‘e 1,5 saatlik uzaklıkta bulunuyor. Ayrıca İstanbul’a 5,5 saatlik uzaklıkta olması nedeni ile İstanbul’un şehir gürültüsünden uzaklaşmak ve rahatlayıp enerji depolamak isteyenlerin ilk durağı oluyor. Ayvalık birçok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Bu nedenle Antik çağdan kalma bir çok eser ve yer barındırmaktadır. Ayvalığı tam anlamıyla gezmek ve keşfetmek istiyorsanız 2 – 3 gün kadar vakit ayırmanızı öneririz.

Taksiyarhis Anıt Müzesi

Ayvalıkta ve Cundada da bulunan Taksiyarhis kilisesi oldukça yaygın bir kilise adı. Bunun nedeni ise Taksiyarhis baş melek olmasıdır. Bu kilise Ayvalık ‘ta ki en eski kilise olarak bilinir. Ayvalık kilisesi 3 ayrı dönemi yaşamıştır. Deprem vs doğal afetlere maruz kaldığı için ilk halinden eser kalmamıştır. 2012 yılında kültür bakanlığı tarafından restore edilerek 2013 yılında anıt müze haline getirilmiştir.

Ayvalık’ta Gezilecek Yerler Neresi

Ayvalık’ın Meşhur Sokakları

Ayvalık taşıyla toprağı ile mükemmel bir yer. Neşeli görüntüsünün yanında tarihi esintileri de mevcut. Dar ve uzun sokaklarında yürürken dünyanın yükü üzerinizden kalkacak. Rum ustaların yaptığı binalar sarımsak taşı kullanılarak inşa edilmiştir. Şu an günümüzde restore edilerek kullanılmakta örneğin oteller kafeler olarak kullanılıyor.

Herkesin aklında neden gitmeliyim sorusu beliriyor. Çünkü bu sokakta yürürken rengarenk çiçeklerle evcil kadar uysal sokak hayvanları ile tanışacaksınız. Bu rengarenk sokakta yürürken kafeleri butik dükkanları göreceksiniz bu sizi rahatlatacak ve mutlu edecektir. Özellikle cumartesi günleri kurulan antika pazarı ve Perşembe günü kurulan perşembe pazarı sizi alışverişe doyuracak. Rengarenk dekorasyonlar ile kafeler tam olarak fotoğraf çekilecek bir mekan.

Saatli Cami

Saatli cami de Ayvalık merkezinde bulunan tarihi yapılardan biridir. 1850 yılında Rumlar tarafından inşa edilmiştir. Agios Yannis kilisesi olan bu yapı savaş sonrası camiye çevrilmiştir. İsminin saatli kule olmasının nedeni ise çan bulunan yere saat kulesinin yapılmasıdır. 1994 yaşanan depremde saat kulesi yıkılmış ve yerine tekrar yenisi inşa edilmiştir.

Ayvalık bölgesinde kiralık villa ve kiralık apart ilanlarına bakmak için https://www.bungalow.com.tr/kiralik-villa/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıca bizim instagram’dan takip ederek kampanyalı kiralık villa ilanlarına bakabilirsiniz. İnstagramdan bizi @egevilla.tr  kullanıcı adıyla takip edebilirsiniz.