Aydın’da Gezilecek Yerler

Ege bölgesinde yer alan Aydın, Türkiye’nin önemli turizm bölgeleri arasında yer alır. Tarihi, M.Ö 13. yüzyıla dayanan şehir, 1 milyon civarı nüfusa sahiptir. Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan şehirde çeşitli arkeolojik değerler yer almaktadır. Bununla birlikte il içerisinde tatil yerleri ve milli parklar da bulunur. Doğal güzellikleriyle de ziyaretçilerinin kalbini fetheden şehirdeki gezilecek yerleri gelin yakından inceleyelim. İşte, Aydın’da gezilecek yerler;

Aydın’da Gezilecek Yerler

Aydın’da Gezilecek Yerler

1.Altınkum Plajı

Altınkum Plajı, Aydın’ın Didim ilçesinde yer almaktadır. Türkiye’nin gözde plajlarından biri olan Altınkum Plajı, adını altın rengindeki kumlarından almaktadır. Uzun bir kumsala sahip plajda, hijyen kurallarına son derece dikkat edilmektedir. Bu sebepledir ki masmavi denizinden ötürü, mavi bayrak ödülünü de almıştır. Sığ bir denize sahip olan plajı ailecek ziyaret edebilir, çocuklarınızla da keyifli vakitler geçirebilirsiniz.

2.Tales Matematik Müzesi

Tales Matematik Müzesi, içerisinde Milli Eğitim Bakanlığı’nın müfredatı ile ilgili sergiler barındırmaktadır. 2007 yılında gösterime açılmış olan müzede çocuklar ve büyükler için bolca bilgi yer almaktadır. Hem keyifli vakit geçirmek hem de kendinize bir şeyler katmak istiyorsanız, Aydın’a geldiğinizde uğramanız gereken mekanlardan biri Tales Matematik Müzesi’dir. Müzede; seri açılımlar, pasgal üçgeni, ardışık sayı toplamı, asal sayılar gibi konulara ait materyaller ve çeşitli bilimsel açıklamalar yer almaktadır.

  1. Yörük Ali Efe Müzesi

Aydın’da gezilecek yerler dendiğine akla gelen diğer bir isim de Yörük Ali Efe Müzesi. Yörük Ali Efe’nin evi, aslen 1980’li yıllarda çıkan yangında yanmıştır. Fakat Aydın Valiliği, Kültür Bakanlığı’na evin müzeye dönüştürülmesine dair bir istekte bulunmuştur. Buna karşın Kültür Bakanlığı çalışmalara başlamış ve yangın sonucu tahrip olmuş evi restore ettirmiştir. Kısa sürede restore işlemi tamamlanan ev müze olarak ziyaretçileriyle buluşmuştur.2001 yılında ziyarete açılan Yörük Ali Efe Müzesi, aslına uygun bir şekilde restore edilmiştir.

  1. Güvercinada Kalesi

Güüvercinada Kalesi, Kuşadası’nın Hacıfeyzullah Mahallesi’nde yer almaktadır. Barbaros Hayrettin Paşa tarafından yaptırılan kale, Mora İsyanı zamanındaki saldırıları engellemek amacıyla yapılmıştır. Ayrıca bu kale korsanlardan gelebilecek saldırıları da engellediği için Evliya Çelebi’nin Seyahanetme adlı eserinde ‘’Korsan Kalesi’’ olarak geçmektedir. Aydın’a yolunuz düşerse, tarihi değere sahip bu alanı ziyaret edebilirsiniz.

Aydın bölgesinde kiralık villa ve kiralık apart ilanlarına bakmak için https://www.bungalow.com.tr/kiralik-villa/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıca bizim instagram’dan takip ederek kampanyalı kiralık villa ilanlarına bakabilirsiniz. İnstagramdan bizi @egevilla.tr  kullanıcı adıyla takip edebilirsiniz.